Okullarında Maker Derslerini Yeni Başlatanların Dikkat Etmesi Gerekenler

1 31

Maker hareketinde anlatılması gereken o kadar çok şey var ki burada anlatmayla bitiremeyiz. Ama! Okulunuz da maker hareketi başlatmak istiyorsanız, Ulusal ve Uluslararası yarışmalara öğrenci hazırlama planlarınız varsa, okulunuzdan mucit öğrenciler çıksın istiyorsanız işte bu makale tam size göre, şunu belirtmek isterim bu makaleyi ele alırken kişisel deneyimlerimden yola çıktım. Yaklaşık 48 patent başvurusu ve 18 patenti yayınlanmış, 5’i Uluslararası patent, Ulusal ve Uluslararası yarışmalarda derece almış ve dereceler aldırmış biriyim. Özellikle belirtmek isterim işin mutfağından gelen Maker Öğretmen Eğitimcisiyim, Mekatronik Öğretmeni ve TUBITAK İleri Mühendislik Tasarım Mentörüyüm.

Şimdi konumuza dönelim. Öncelikle Maker hareketini okulunuz da başlatmaya tam anlamıyla karar vermelisiniz. Verdiğiniz bu karar kesinlikle doğru bir karardır. Bu karardan sonra maker derslerini verecek öğretmenlere sahip olmanız gerekmektedir. Maker derslerini verecek deneyimli öğretmenleriniz olmaz ise vereceğiniz maker dersleri, maker ruhuna uygun bir şekilde ilerlemez ve bir süre sonra verimsiz sıkıcı bir hal alır. Sonrasında ya programı sonlandırırsınız yada dışardan yardım almak zorunda kalırsınız. Bütün bu olumsuzlukları yaşamak istemiyorsanız okulunuzda mutlaka bir maker öğretmen olmalı, eğer yok ise “Maker Öğretmen” sertifika programına en kısa sürede dahil olmalısınız.

Eğer okulunuzda bir “Maker Öğretmen” varsa içiniz rahat olsun artık yenilikçi çalışmalar yapan bir öğretmen, okulunuzu başka bir dünya ile (maker dünyası) tanıştırmaya hazırlanıyordur.

MERAK EDİLENLER

1-Maker öğretmen olmak için bilgisayar öğretmeni olmak mı gerekir?
2-Peki, bir Maker Öğretmenin yapması gerekenler nelerdir?
3-Maker Öğretmen Derslerinde nelere dikkat etmelidir?
4-Maker Öğretmen okuluna neler katabilir?

1-Maker öğretmen olmak için bilgisayar öğretmeni veya fen bilimleri öğretmeni olmanıza gerek yok. Yeter ki araştırmacı, sabırlı, öğrenmeyi ve öğretmeyi seven biri olun. Daha önce verdiğimiz eğitimlerde İspanyolca öğretmen, sınıf öğretmenleri, yabancı dil öğretmenler, biyoloji öğretmeni gibi çeşitli branşlar vardı. Hepsi de maker öğretmeni olarak başarılı işler yapmaktalar.

2-Maker Öğretmen, öğrencilerine bir mucit gözüyle bakması gerekir. Maker Öğretmen, öğrencilerin sunduğu her projeyi değerlendirmeli ve öğrencilerin gerekirse saçmalamasına izin vermeli, saçmaladığı projelere hadi başla görelim ne çıkacak ortaya deyip sonucu çocuktan beklemeli inanın o saçma projelerden güzel işler çıkabilir. Daha detaylı bilgileri sertifika programımızda anlatmıştık anlatmaya da devam edeceğiz.

3-Çocuklara hayal edebilmeyi öğretmeli, hayal kurma maker dersinde serbest olmalıdır. Çocuklar maker dersinde kendilerini daha rahat hissedecektir çünkü; Artık sadece hayal kurmuyor, hayallerini gerçekleştirerek, hayalleri özgürlüğüne kavuşuyor.

4-Maker öğretmen üreten ve ürettiren bir eğitimci olduğu için bir okulda küçük mucitler çıkmasında büyük rol oynar. Bir okul bilimsel çalışmalara önem veriyorsa ve ben bir bilim okulum diyorsa işte o okulun bilim okulu olduğunu ispatlayan çalışmaların patente dönüşmesini maker öğretmen sağlayabilir. Çocuklarınıza hayal kurmayı öğretir. Hayallerinin gerçeğe dönüşebileceğini ispatlar. Böylelikle mutlu öğrenciler mutlu bir okul ortamı sağlanır.

Makalemin başında da söylediğim gibi anlatılacak yapılacak o kadar çok şey varki bunları yaşamak ve yaşatmak istiyorsanız Maker Öğretmen eğitimi almanız gerekir. İşin diğer güzel bir yanı ise bir birine destek olan sürekli geri bildirim veren hatta Türkiyenin bir ucundan diğer ucuna sizin için gidecek kocaman bir aileye üye olacaksınız. Maker Öğretmen olmak bir ayrıcalıktır.

İşte Maker Öğretmen ailesi

Haziran 2016 – Özyeğin Üniversitesi – Bu fotoğraf gece 01:00 civarında çekilmiştir. 🙂

Kasım 2016 – Zaxe 

1 Comment
  1. tarsus haber says

    Çok güzel bir yazı olmuş sayın hocam ellerinize sağlık. Okullarda scratch ve arduino kesinlikle öğretilmeli.

Leave A Reply

Your email address will not be published.