Maker&Stem – Disiplinlerarası Eğitim

0
1265

Eğitimde belli bir disiplin üzerinde uzmanlaşmaya dayalı eğitim ve araştırma sistemi önemini hala korumakla beraber, giderek artan bir trendde yerini disiplinler-arası  ve çok-disiplinli eğitim ve araştırmaya bırakmaktadır. Bu değişimin henüz hızlı ve belirgin olduğunu söyleyemeyebiliriz, fakat değişim trendlerinin bu yönde ilerlediğini iddia edebiliriz.

Bence birden çok bilim dalını içinde barındıran ancak yüzde yüz bir bilim dalına ait olmayan ve kendi özerkliğini ilan etmiş olan bu yönteme çok acil geçilmelidir.

Artık, araştıran, sorgulayan, üreten bir nesil istiyorsak, ezberden uzak, proje odaklı, deneyerek, tasarlayarak sonuçları analiz etme imkanını öğrencilerimize tanımalıyız.

Her öğrenci özeldir ve gerekli fırsatlar verildiği zaman ilgi duyduğu alanda çok başarılı olabilirler.Burada bize düşen görev ilk olarak bu akımda kendimizi geliştirmek ve sürekli yenilemek,bilgilerimizi güncelleştirmektir.

2013 yılı itibarı ile elektronikle ilgili .çalışmalar yapmaya başladım,ardından lego ve kodlama ile tanıştım ve beni çok etkileyen maker hareketine katıldım.Fen bilimleri öğretmeni olmama rağmen ben her zaman öğrendiğim şeyleri bir şekilde dersime entegre ettim ve bunun çok olumlu dönütlerini aldım.

Okulumda şuan hem ilkokul hem de ortaokul seviyesinde öğrencilerin hobi kulüpleri faaliyetlerini yönetmekteyim. İlkokulda yaptığım çalışmalar genellikle stem,geri dönüşüm etkinlikleri üzerine olurken, ortaokulda kodlama, legoev3 ve arduino ile ilgili çalışmalar yapmaktayız.Öğrencilerimin tenefüse çıkmamaları beni çok etkiliyor.Mümkün olduğunca çok özgün projelere ağırlık veriyorum ve öğrencileri kesinlikle yönlendirmiyorum.Ben öğrencilerime iyi örnek olmaya çalışıyorum farklı videolar paylaştıkça onların beni örnek aldığını görüyorum.

Eğitim ve araştırmada disipliner yaklaşımdan bütünüyle vazgeçileceğini ifade etmek çok iddialı ve belki de gereksiz bir öngörü olabilir, fakat görünen o’dur ki, disiplinler arası ve çok disiplinli eğitim ve araştırma önümüzdeki yıllarda çok daha fazla önem kazanacak ve yaygınlaşacaktır.

Sorumluluğumuzun farkındayız.Tüm maker hareketine gönül veren değerli öğretmenlerimi saygı ve sevgiyle selamlıyorum…

 

 

Önceki İçerikOkullarında Maker Derslerini Yeni Başlatanların Dikkat Etmesi Gerekenler
Sonraki İçerikMaker Öğretmenler İçin Müfredat Hazırlamak
1 Kasım 1986 yılında Kayseri'de doğdum. İlköğrenimine Kayseri'de başladım. Daha sonra Ortaöğretim ve Lisenin ardından Yüksek öğrenimimi Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi öğretmenliğinde tamamladım. 2010 yılı itibarı ile Fen Bilimleri öğretmeni olarak görev yapmaktayım.2014 yılı itibarı ile Lego ev3,maker öğretmenliği,Tubitak (TPAB ve STEM) çalışmalarında aktif olarak yer almaktayım.Amacım kendimi bu alanlarda geliştirerek,öğrenmiş olduğum bilgileri öğrencilerime aktarmaktır. Fen bilimleri öğretmenliğinin yanında, disiplinlerarası eğitime önem verdiğim için Deney,elektronik,arduino,robot,ve stem ile ilgili çalışmaların dersime olan ilgiyi artırdığı ve bunun hep olumlu sonuçlarını aldığım için meslek hayatım boyunca bu çalışmaların içerisinde olmaya devam edeceğim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here