Maker Öğretmen Sertifika Programı

0 183

Merhaba ben Okşan Ataoğlu YURTSEVER.Sizlere katıldığım EtuSP Maker Öğretmen programında yaşadıklarım hakkında birşeyler yazmak istiyorum.30 Ocak 2017 sabahı oldukça heyecanlıydım.Çünkü bilmediğim bir ortamda, tanımadığım insanlarla bir arada bulunacaktım.Tabi birde sadece dışardan birkaç küçük bilgi sahibi olduğum bir programa katılmak  beni daha da ürpertiyordu. Eğitimin verileceği odaya adım attığım an ise işte doğru yerdeyim dedim kendi kendime ve birkaç gün önce program hakkında bilgi almak için sitesinde araştırma yaptığım, beni programa katılmak konusunda ikna ettiği için Yonca hocaya teşekkür ettim.

Kurs öğretmenimiz Orhan hocaya gelince kendisi gerçekten alanında çok başarılı. Kendisi ilk olarak bize maker hareketi genel bir bilgi verdi ve sonrasında temel elektronik eğitimi almamızı sağladı. Ardından arduino hakkında bize oldukça faydalı bilgiler aktardı.Birbirinden güzel ve öğrencilere gösterirkenden büyük keyif alacağımız projeleri hep beraber yaptık.Bluetooth ile araba kontrolü, sensörle mesafe ölçümü, dijital açı ölçer, led yakma, akıllı ev sistemleri ve daha birçok proje şuan aklıma gelenlerin bir kısmı .Orhan hoca kurs boyunca bizim Arduino hakkında bilgi almamızı sağlamasının yanında birbirinden kaliteli eğitimcilerle birlikte oldukça keyifli bir ortam sundu. Her birini tanıdığım ve kişisel tecrübelerinden edindiğim bilgiler için çok mutluyum.

Kesinlikle söylemem gereken Maker hareketi sadece teknoloji olarak düşünülmemeli. Elinizde kullanmadığınız, gerçek işlevini artık ortaya koyamayan materyalleri, parçaları kullanarak bambaşka ürünler ortaya koyabilirsiniz. Maker hareketi sizlerin çevreye olan bakış açınızı değiştirecektir. Artık sürekli birşeyler üretmek isteyeceksiniz ve kendinizi bir türlü durduramayacaksınız.

Son olarak bu eğitimin sonunda kesinlikle söyleyebilirim ki her bir öğrenci maker hareketinin bir parçası olmalı. Çünkü öğrencileri düşündüğümüzde onların hayal güçleri daha geniş yelpazede seyrettiği ve bir sınırları olmadığı için ortaya oldukça kaliteli ürünler çıkacaktır.

Bizler bu eğitimleri onlara sunabilirsek ve hayatlarına bir noktadan dokunabilirsek aldığımız eğitimin anlamı bambaşka bir boyuta taşınacaktır.Bana bu bakış açısını kazandıran ve beni maker hareketinin bir parçası yapan EtuSP’ye, bizlerle her an ilgilenen bir sıkıntımız olup olmadığını sürekli soran Mehmet hocaya, bu kaliteli eğitimi bize aktaran Orhan hocaya ve tabi ki beni hareketin bir parçası olmaya ikna eden Yonca hocaya çok teşekkür ederim.Elbette eğitimde yer alan tüm hocalarıma da ayrı ayrı teşekkürler.

Unutmayın, bir Maker her an hayatınıza dokunabilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.