Maker Öğretmen Eğiticinin Eğitimi Başlıyor!

Eğitim Hakkında

Okullarınızda Maker hareketini başlatmak mı istiyorsunuz? Nereden başlayacağınız konusunda bir fikriniz yok mu? Bir şeyler yapmaya başladınız ama daha fazlasına mı ihtiyacınız var? EducatAkademi (ETUSP) Maker Öğretmen sertifika programı okullarında düşük bütçeli projeler gerçekleştirmek isteyen, ulusal-uluslarası yarışmalara katılmak isteyen öğretmenlerin ihtiyaçları dikkate alınarak organize ediliyor. Bu eğitimde kendi okulunda öğrencilerine bu eğitimi veren, ulusal uluslarası bir çok yarışmada derece almış ve alanında öne çıkan eğitmenlerimiz ile birlikte bu süreçleri birlikte öğreneceğiz.

Eğitim İçeriği

Eğitim 4 bölümden oluşmaktadır. ilk bölümde Temel Elektroniğe Giriş yaparak temel elektronik becerilerin kazandırılması hedeflenmektedir. ikinci bölümde Arduino programlama öğreneceğiz ve belirlediğimiz projeleri yapmaya başlayacağız. Üçüncü bölümde mekanik yapı ve 3D tasarım öğreneceğiz. Projeler için tasarladığınız mekanik aksam ve parçaların 3D yazıcıda çıkarmaya başlayacağız aynı zamanda elekronik ekipmanlarla montajını bu bölümde tamamlayacağız.

Eğitime Kimler Katılmalı?

Bu eğitime her branştan öğretmen veya Maker eğitimi vermek isteyen herkes katılabilir. Eğitim için teknik bilgiye sahip olmanız veya öğretmen olmanız gerekmemektedir. Bu eğitimden amacımız her öğretmenin maker hareketi içinde bir şeyler üretebileceğini, okullarında maker hareketini başlatabileceğini ve öğrencilerine yarışmalarda rehberlik yapmasını sağlamaktır. Eğitim projelere yönelik yapılacağı için bazı öğretmenler basit bir proje yaparken diğer öğretmenler daha karmaşık projeler yapabilirler.

Eğitim Planlanması

4 Eksen Robot kol yapımı, Engelden kaçan robot yapımı, Cep Telefonu kontrolü ile araba yapımı, Kendini dengeleyen robo yapımı, Mini sumo robot yapımı, Robot El yapımı, Çizgi izleyen robot yapımı,  – Küçük bütçelerle büyük projeler yapılabilir mi?

Ardiuno Programlama – Ardiuno sınırlarını keşfedin, Robot yapımı.

Online Eğitimler, Robot yapımı ve temel elektronik bilgileri

Mekanik yapı ve  Robot Yapımı ve  Montaj. 3D tasarım ve Tasarım Editleme

Projelerin tamamlanması – Ulusal ve uluslararası yarışmalara proje hazırlama yöntemleri

Eğitim Modüllerinin İçerikleri

Temel elektroniğe Giriş
Amaç: Özellikle temel elektronik alt yapısına sahip olmayan öğretmenler için verilmesi gereken zorunlu bilgiler

Kazanım:

Arduino kart pin çıkışlarının tam anlamıyla kullanım amaçlarını öğrenir. Sensörler ve ek elemanlar arduino’ya nasıl bağlanmalıdır.

Deney tahtası(Breadboar) Kullanımı, Potansiyometre Kullanımı, Ultrasonik sensör nasıl bağlanır?, LCD Bağlantısı, İvme sensör Bağlantısı, RC Servo Motor Bilgisi ve Bağlantısı, DC Redüktörlü Motor kullanımı, L298N Bağlantısı, Step Motor Kullanımı, Direnç, kondansatör, diyot, buton ve anahtar kullanımı

Arduino Programlamaya Giriş
Arduino programlama bilgisi olmayan katılımcılar için temel arduino programlama, ileri seviye arduino kart programlaması ve temel elektronik ekipmanlarının kullanımına giriş, Elektronik ekipmanlarla proje oluşturma.

Projeler

  • 4 Eksen Robot kol yapımı,
  • Engelden kaçan robot yapımı,
  • Cep Telefonu kontrolü ile araba yapımı,
  • Kendini dengeleyen robot yapımı,
  • Mini sumo robot yapımı,
  • Robot El yapımı,
  • Çizgi izleyen robot yapımı
  • Ses takip robotu
  • Işık takip robotu
  • Yürüyen robot bob yapımı

Mekanik Yapı & 3D Tasarım
Mekanik Tasarım Nedir? Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar. Sketchup’a Giriş
3D tasarım araçları arayüzün anlatımı, 3D Tasarım araçları ile projelere yönelik çizime giriş, Ulusal ve Uluslararası yarışmalara yönelik robot tasarımları, 3D tasarımı yapılan modellerin 3D printer ile üretimi.

Mekanik ve Elektronik Montaj
Mekanik ve Elektronik öğretimi gerçekleştirildikten sonra yarışmalara yönelik, proje amaçlı robot yapımı ve yarıştırılması.

BAŞARIYA GİDEN YOLDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Ulusal ve Uluslararası yarışmalarda derece almanın püf noktaları, Proje hazırlamada dikkat edilmesi gereken önemli hususlar, Projeyi öğretmen mi hazırlamalı öğrencimi. Öğretme ve öğrenci projenin neresinde ne kadar olması gerekir, Proje yapan ve proje kültürüne sahip öğrencilerin yüksek öğrenimlerinde kazanacağı artılar. Proje yapmanın meslek seçimindeki avantajları. Küçük bütçelerle büyük projeler hazırlayarak dereceye giden yol.

Eğitime Katılanlar Ne Dedi?

Her fırsatta, iyi ki maker öğretmen sertifika programına katılmışım diyorum. Bu eğitimde, başka ortamlarda kısa kısa sunumlarda fikir sahibi olduğum, fakat uygulamadıkça hep havada kalan, bir türlü öğrencilerimle uygulama cesaretine sahip olamadığım birçok konu hakkında bilgi edindim. Uygulayarak öğrenme fırsatı yakaladım.Yeni dönemde hepsini öğrencilerimle uygulayacak olmanın heyecanını yaşıyorum. Büyük özveriyle bize eğitimleri veren hocamız’ın yarattığı sinerji sayesinde müthiş bir ekip olduk. Yine bu eğitim sayesinde birbirinden değerli birçok öğretmen arkadaşımla tanışma fırsatı buldum. Artık sürekli birbirine danışan ve fikir alışverişinde bulunan bir maker öğretmen ailesi olduk. Maker öğrenciler yetiştirmek isteyen öğretmen arkadaşlar bu eğitimi kaçırmamalı…

Sinem Sarıkaya Şahin İzmir Çakabey Kolej Bilgisayar Öğretmeni

Doktora tezim öncesinde,tam da ne yapacağım ben dediğim zamanda bana yepyeni bir pencere açan, bana doğru sorular sordurup “Teknolojik Alan Bilgimi” genişletme imkanı sunan, beni yeni’ye tetikleyen, ilk etapta maker ruhunun içimde başlamasını sağlayan hocalarıma, sonra da eğitime katılan her bir öğretmen arkadaşıma tek tek teşekkür ediyorum.

Maker Öğretmen eğitimi eminim ki sizlerin de hayatlarına ” iyikiler” katacaktır…Siz de maker hareketini okulunuzda başlatmak, kendinize yeni bir pencere açmak istiyorsanız, aramıza katılın….Paylaşacak çok şeyimiz var

Fatma Caner – Fen Bilimleri Öğretmeni

Okulunuzda maker hareketi başlatmak istiyorsanız ve öğreneceklerinizle birlikte tamamen hayata olan bakış açınızı değiştirmenize fırsat sunan bir eğitim programı.. Ben katıldım ve iyiki onlarla birlikteyim.. Öyle bir eğitim düşünün ki eğitim döneminizin dışında da online, yüzyüze birden karşınıza çıkabiliyor.. Yok demeyin Yapın.

Emre Aşkın – Mersin Gelecek Koleji Bilgisayar Öğretmeni

İyiki sizleri tanımışım…sıfır ego, paylaşımlar tavan, sadece ben bilirim ve ben anlatırım değil, sizlerde yapmalısınız diye tam destek veren enerjinin sinerjinin sizi de içine aldığı, yeni dostluklar kurduğunuz ve kendinizi bir büyük ailenin parçası gibi hissettiğiniz, her insanoğlunun ömründe bir kez de olsa tatması gereken eğitimler devam ediyor…yaşasınnnnnn…etuspli olmaktan gurur duyuyorum…İyiki varsınız…

Yasemin Demirci – Ugur Koleji Matematik Öğretmeni

En basta hocalarıma emeklerinden dolayı cok teşekkür ediyorum, nerede konusu açılsa iyiki katılmışım diyorum, yeni ufuklar açmak icin, yaratıcılığı geliştirip ortaya ürün koymak icin mükemmel bir yer, guzel yanlarindan bir taneside egitimin suresi yok, #etusp’ye girince egitim bitmiyor, tam destek devam ediyor, her sehirden degerli ogretmenlerle tanışmak ve fikir alisverislerinde bulunmakta cabasi, kisacasi #etusp li olmak bence bir ayricalik, herkese bu aileyi tavsiye ederim….

Ahmet Yaşar Balkesen – Urfa İlgi Koleji Bilgisayar Öğretmeni

Araştıran, sorgulayan, farklı bişeyler yapmaktan hoşlanan ve sıradan öğretmenden farklı birisiyim diyorsanız burası tam size göre.Ben katıldım mutluyum.Teşekkürler ETUSP ailesi…

Mustafa İsmet Yağcı – Kayseri Atlas Koleji Fen Bilimleri Öğretmeni

Ben iyiki de ETUSP ve Maker Öğretmen ailesinin içinde olmuşum. Bunu heryerde gururla söylüyorum. Dolu dolu geçen eğitimlerde birbirinden değerli insanları tanıyarak önemli projeler yapma fırsatı yakaladım. Aldığım eğitimler bana Öğretmenlik hayatımda yeni ufuklar açıp farklı bir eğitim sistemini sınıfıma entegre etmemi sağladı. İyiki varsın ETUSP, iyiki varsın Mehmet Hocam, iyiki varsınız Maker Öğretmen arkadaşlarım. Eğitim paylaşarak güzelleşir…

Filiz Pelen – Florya Koleji Bilgisayar Öğretmeni

Daha çok öğretmene ulaşmak için eğitimlerin sayısı arttırılmalı. Yeni nesil öğretmenlerin ihtiyaç duyacağı bir çok bilgi var bu eğitimde. Alınan eğitimlerin yanı sıra, diğer öğretmen arkadaşların tecrübelerinden yararlanmak, yenilikleri takip etmek adına kesinlikle alınması gereken bir eğitim. ETUSP’li olmak, MakerÖğretmen olmak ayrıcalıktır.

Ahmet Bahadır – Era Kolejleri Eğitim Teknolojileri Uzmanı

[foogallery id=”271″]