Maker Öğretmen eğitici eğitimi izlenimleri

0 203

Yüksek lisans tez konum olması sebebiyle, dünyada giderek popülerleşen ‘making’ olgusunun eğitimdeki potansiyeli üzerine bir süredir literatür taraması yapmaktayım. Okumalarımda fark ettim ki making aslında ne modern bir olgu, ne de eğitim bağlamında uygulanması yeni bir şey. Belki insanlık tarihi kadar eski. Bununla beraber bu olgunun eğitim-öğretim bağlamında yeniden ortaya çıkmasının en fazla 10 yıllık bir geçmişi var. Making olgusunun tanımı ve tarihçesi ile ilgili ayrı bir yazı yayınlamayı planlıyorum.

Dale Daugherty tarafından verilen ismiyle ‘maker hareketi’ (maker movement) olarak bilinen bu oluşum, ülkemizde de son birkaç yıldır oldukça popüler. Endüstriyel tasarım, güzel sanatlar, hobi ve sosyal ve ticari girişimcilik alanlarında hizmet veren maker atölyelerinin sayısı giderek artıyor. Eğitim sektöründe ise neredeyse artık maker atölyesi bulunmayan özel okulu okuldan saymıyorlar.

Maker hareketinin eğitim-öğretim bağlamındaki anlamı üzerinde yapılan akademik çalışmalar dünyada da ülkemizde de oldukça az sayıda. Yüksek lisans tezimin ülkemizdeki bu alandaki ilk çalışmalardan biri olacak olması beni heyecanlandırıyor. Bununla beraber tezim üzerinde çalışırken her ne kadar akademik literatüre hakim olmaya başlamış olsam da, şimdiye kadar bir maker atölyesinin ‘havasını solumamış’ olmam beni biraz tedirgin ediyordu. Neyse ki internette bir maker eğiticilerin eğitimi programı gördüm. Böylece, tek bir eğitimle, şimdiye kadar hep ‘okuduğum’ making faaliyetlerini bizzat yapabilecek, hem de beni asıl ilgilendiren işin pedagojik boyutu hakkında bilgilerimi arttırabilecektim. Aynı zamanda bu işi halihazırda yapan veya yapacak olan öğretmenlerle tanışma ve görüş alış verişi yapma imkanım olacaktı. Bu beklentilerle İstanbul’un yolunu tuttum.

EduCat Akademi tarafından organize edilen eğitim beş günlüktü. Maker atölyesi konseptinde oluşturulmuş olan eğitim salonu Kozyatağı’ndaydı. Firma sahibi Mehmet Özdemir ve eğitmenimiz Ahmed Bahadır Özdemir (akraba değiller) daha ilk baştan emin ellerde olduğumuzu hissettirdi. Eğitim boyunca hem çeşitli uygulamalar yaptık, hem de Ahmed hocanın kendi öğretmenlik – mentörlük hayatından aktardığı tecrübelerini ve tavsiyelerini dinledik.

Eğitimde, Arduino uygulamalarında kullanılacak devre elemanlarını ve bazı sensörleri içeren bir kit dağıtıldı. Uygulama olarak, basit arduino projeleri, temel kodlama ve VEX Robotics üzerine çalıştık. Uygulamalarda ‘geleneksel’ becerilerin de kullanılması yerinde oldu. Hayatımda ilk kez lehim yaptım ve silikon tabancası kullandım. Böylece kesme, biçme, yapıştırma, tamir etme gibi becerilerin de en az kodlama kadar önemli olduğunu görmüş olduk. Uygulamalar zaman zaman yapılan yarışmalarla daha eğlenceli hale geldi. Aynı zamanda 3B yazıcılar, baskı örnekleri ve 3B baskı için kullanılması gereken yazılımlar hakkında da bilgi edindik.

Kaynak: EduCat Akademi

Eğitimde beni etkileyen ve aklımda kalan bazı notlar aşağıdakilerdi :

  • “Problem bulma becerisi > problem çözme becerisi”
  • “Kodlama öğretmeni değiliz, kodlama bu işin sadece yüzde biri”
  • “Temel amaç proje yapmak değil maker ‘kimliğini’ oturtmak”
  • “Neyi bilmediğini öğret yeter, kendisi öğrenir”
  • Tarihteki büyük maker’lar

Eğitim programının, maker hareketinin hem uygulama hem de pedagojik yönünü harmanlaması benim açımdan tatmin ediciydi. Sadece uygulama yapılan bir eğitim olsaydı veya sadece teorik konulara değinilseydi beklentilerimi karşılamazdı. Ahmed hocanın sunum becerileri, konulara ve sınıfa hakimiyeti ve tecrübesi de eğitimin benim açımdan tatmin edici bir şekilde tamamlanmasında etkili oldu.

Kaynak: EduCat Akademi

Sonuç olarak memnun kaldığım ve beklentilerimi karşılayan bir eğitim oldu. Aynı zamanda katılımcı profili çok iyiydi. Bir çok değerli hocamla tanışmış ve ülkemizde bu alanda önde gelen bir ağa dahil olmuş oldum. EduCat Akademi ekibine (Mehmet, Ahmed, Ramazan hocalarım ve Semih ve Ali) emekleri için teşekkür ediyorum. Bu eğitimi bu konuya ilgisi olan, eğitimci olsun olmasın herkese tavsiye ediyorum.

Leave A Reply

Your email address will not be published.