Drone Eğitiminde Neler Yaptık?

0 86

Neden Drone?

Dronelar artık piyasada çok gördüğümüz bir ürün. Bu ürünler her yaştan insanın tercih ettiği ve kullanırken eğlendiği ürünler. Bu ürünlerle eğitim verdiğimizi hayal ettik. Buradan yola çıkarak eğitimde dronelar kullanmayı öğretmenlerimiz ile paylaşmak istedik. Özellikle öğrencilerin sevdikleri bir materyalle kodlama yapması kalıcı bir öğrenme oluşturacağını düşünüyoruz. Kazanımları çok daha etkili ve eğlenceli bir şekilde aktarmak hem öğrencileri hem de öğretmenleri mutlu edecektir.

 

Eğitim İçeriği

Dronelar ile çalışırken farklı platformlarda programlamasını öğretmenlerimize aktarmayı hedef olarak belirledik. Bu kapsamda önce Dronebloks ile başladık. Dronebloks ile blok kodlama üzerinden eğitimin nasıl verileceğini anlattık. Başlangıç için çok güzel bir platfom ve en güzeli de farklı işletim sistemlerini desteklemesi, ister Windows ister mac ister ios ister Android her alanda kullanabiliyorsunuz. Daha sonra herkesin aşina olduğu scratch ile kodlama kısmına değindik. Scratch bize programlamak için daha fazla imkan sağlıyor. Buda öğrencilerin daha farklı ürünler ortaya koymasına sebep oluyor. Blok kodlamadan sonra ise Python dilinde dronelarımızı nasıl programlayabileceğimizi öğrendik. Python bize çok fazla seçenek sunuyor. Temel komutlardan başlayarak görüntü işlemeye kadar çok geniş bir kodlama seçeneği sunuyor. Son olarak da Tello Edu app ile hem programlamayı hem de uzaktan kontrol olarak kullanmayı deneymledik.

Neden Tello Edu?

Tello edu bir eğitim droneu olarak geliştirilmiş. Bu da bize güvenlik olarak iyi bir seçenek sunuyor. Dronenun çarpmalara karşı koruması mevcut. Bu sayede birine çarptığında yani motorlarda bir baskı ya da zorlanma hissettiği anda gücü hemen kesiyor ve düşüyor. Tabi düşerken de hemen kırılan bir yapısı yok. Üretim malzemesi çok esnek bir malzeme. Bu sayede 20m gibi bir yükseklikten düşse bile sağlam kalabiliyor. Pervaneleri ise çok keskin kenarlara sahip değil. Buda zarar vermesini azaltıyor. Tabi bunlar bir yana sdk2.0 ile destekli gelmesi derinlemesine bir program yazılmasına müsaade ediyor. Bu da onu diğer dronelardan ayırıyor.

 

Drone Turnuva ve Yarışmalarını Konuştuk

Ülkemizde bu alanda pek çalışma yapan kurum ve kuruluş bulunmuyor. Educat olarak bu yarışmaları yapıp öğrencilerin öğrendikleri kazanımları uygulayabilecekleri birde alan sunmak istiyoruz. Eğitimimizde bu kısımları da konuştuk. Hatta ufak bir tema belirleyip yarışmada yaptık ? Biraz eğlenmek bizim de hakkımız değil mi ? Bu Heyecanı da birlikte tamamladık. Katılım sağlayan tüm arkadaşlara teşekkür ederiz.  

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.