VEX Mentör Eğitimi

Sömestr tatilinde VEX MENTÖR Eğitimi 28 Ocak’ta başlıyor.

Vex Mentör Eğitimi ile her öğretmenin VEX Stem uygulamalarını sınıfta kullanmaya başlamasını istiyoruz. Bunu sağlamak için yüz yüze eğitim, destek ve ilham için ücretsiz çevrimiçi kaynaklar sunuyoruz.

Yüz yüze eğitim EduCat Akademi eğitmenleri tarafından verilmektedir. Eğitimciler, öğretmenlerin sınıf çözümlerimizi mevcut STEM müfredatına ve günlük ders planlamasına başarıyla entegre etmesi için ihtiyaç duydukları araçları ve kaynakları temin ederek eğimlere başlarlar.

VEX Mentör Eğitimi’nde, öğretmenlere öğrencinin bakış açısından dersleri yaşama, sınıf yönetimi ve sınıf uygulamalarında en iyi uygulamaları keşfetme fırsatı sunar.

Sertifika eğitimlerimiz, VEX IQ (ilkokul – ortaokul) ve VEX V5 (lise – üniversite) setleriyle yapılacaktır. Eğitime katılan mentör adaylarımız her iki sistem üzerine de eğitimler alacaklar. Her iki sistem içinde, tasarım, programlama, takım mentörlüğü, turnuva vb. eğitim içeriklerini takip edecekler.

Sertifikalar, VEX Türkiye Distribütörü, Eğitimtek Eğitim Hizmetleri ve Danışmanlık LTD. ŞTİ. tarafından numaralandırılmış ve Mentör Sistemine kayıt edilmiştir.

VEX Robot takımları nasıl kurulur?

Takımlara öğrenci seçerken nelere dikkat etmeliyiz? VEX Takımını kurmak kadar onun devamlılığı da önemlidir. Okullarımızda takımların görev ve sorumlulukları, takım içi görev paylaşımı, takım olarak hareket etme, takım yönetimi üzerine örnekleriyle çalışmalar yapacağız.

Robotik Tasarım nasıl yapılır? Nelere dikkat etmeliyiz?

Mühendislik tasarım süreçlerini anlattığımız bu bölümde, öğrencilerle tasarım nasıl yapılır? Hangi yönlere dikkat etmeliyiz, tasarıma nereden başlamalıyız? gibi soruların cevaplarını alacağız. Örnek tasarımları inceleyip, mekanik olarak nelere dikkat etmemiz gerektiğini konuşacağız. VEX Robotics parçaları online olarak paylaşıma açıktır. Bu parçaları 3D olarak basıp robotumuza entegre edeceğiz.

Robotik kodlamada nasıl yapılır? Nelere dikkat etmeliyiz?

İlkokul – ortaokul ve lise öğrencileriyle kodlamada nasıl yapmamız gerektiğini inceleyeceğiz. Modkit ve yenilenen V5 sistemiyle birlikte yayınlanan VEX Coding Studio’da nasıl programlama yapacağımızı öğreneceğiz.

STEM Projesi nedir? Nasıl hazırlanır?

VEX takımlarından istenen STEM projeleri nasıl hazırlanıyor? Aşamaları, basamakları neler? Nelere dikkat etmeliyiz? Jüri mülakatları nasıl oluyor? Proje örnekleriyle birlikte kendi projemizi oluşturacağız.
Sponsorluk. Takımlara sponsor nasıl bulunur?

Robotik bilimi çok geniş çerçevede ele alınmalı. Takımların sponsor bulmaları da takımın sürdürülebilir başarıları için önemlidir. Dikkat etmemiz gereken noktaları birlikte değerlendireceğiz.

Mühendislik defteri nedir? Nasıl hazırlanır?  

VEX takımları çalışmalarını yaparken mühendislik defteri tutarlar. Bu defter hem mentörleri hem de turnuvalarda jüriler tarafından kontrol edilir. Çalışma sürecinde önemli bir materyal olan mühendislik defteri nasıl tutulur? Nelere dikkat ederiz, örnekleriyle birlikte inceleyeceğiz. Kendi mühendislik defterimizi hazırlayacağız.

Turnuvalara hazırlık. Turnuva öncesi, turnuva günü ve sonrasında yapılacaklar

Ücretsiz VEX Turnuvaları, VEX müfredatının bir parçası. Turnuva öncesi ve turnuva anı kadar sonrası da çok önemli. Turnuvalara nasıl hazırlanmalıyız, turnuva günü bizi neler bekliyor? Takımlarımıza nasıl mentorlük yapabiliriz, örnek olaylarla inceleyip, değerlendireceğiz. Uluslararası turnuvalara nasıl katılım sağlanır? Nasıl kayıt yapılır? Hangi ülkelerde turnuvalara katılım sağlayabilirsiniz. Daha önce ülkemizden giden takımların, başarıları, katılım için neler yaptığını birlikte değerlendireceğiz.

Eğitimlerin devamlılığını nasıl sağlarız?

Eğitim başarısının sürdürülebilir olması için neler yapmalıyız? Robotik eğitimlerini okulumuza nasıl entegre ederiz. Eğitim içerikleri okuldaki uygulamamıza göre hazırlamamız ve gelecek öğrencilerin devam eden senelerde nasıl eğitim almaları gerektiğini konuşacağız.

Müfredat ve etkinlik paylaşımı

Mevcut müfredat, kitapçık ve etkinliklerin Türkçe içerik paylaşımları ve örneklerle anlatımını yapacağız.

  

 

 

Katılım Ücreti : 500 TL (5 gün katılım)
Eğitmen : Ahmed Bahadır
Eğitim Yeri : Educat Atölye-İçerenköy Mh. Eski Üsküdar yolu Cd. Akay Apt. No:6/3 Ataşehir – İstanbul (Kozyatağı Metro 3. çıkışına 50mt – Simit sarayı yanındaki 3. bina)
Eğitim Saatleri : 09:30 – 17:30 Eğitim, 17:30-19:30 serbest çalışma, proje tamamlama

Önceki Eğitim Fotografları için : https://www.flickr.com/photos/etusp/albums 
Eğitim Ön başvurusu ve detaylar için : https://goo.gl/forms/f8qGsSUGuPWf2L1z2